Galeria
„Największym znakiem sukcesu nauczyciela jest możliwość powiedzenia: «Dzieci zachowują się teraz tak, jakby mnie nie było»”.

                                                                                                               Maria Montessori02 czerwca zakończyliśmy kolejny kurs doskonalący 
„Pedagogika Marii Montessori w wychowaniu przedszkolnym i edukacji wczesnoszkolnej ”.
Gratulujemy dyrektorom i nauczycielom białostockich szkół: 
Szkoły Podstawowej  Nr 9 i Szkoły Podstawowej Nr 44, którzy brali udział w kursie.
Oznacza to, że dzieci z montessoriańskich przedszkoli oraz z białostockiego Przedszkola Samorządowego Nr 36 im. Marii Montessori mają możliwość kontynuowania nauki metodą M. Montessori. Realizacja założeń pedagogiki Marii Montessori zaczyna się od momentu przyjścia dziecka do placówki, w ciągu całego dnia pobytu i nie ogranicza się do jednego wybranego zajęcia edukacyjnego. Nie ogranicza się również czasowo realizacji założeń pedagogiki dr Marii Montessori.Tak też pracują nasze szkoły. Naszą misją jest wychowywanie dzieci w najlepszy możliwy sposób poprzez wspieranie ich we wszystkich czynnościach związanych z dążeniem do wiedzy w poznawaniu otaczającego je świata. Tak tworzymy nową jakość - nową jakość opartą na szacunku do dziecka, rozwijaniu jego samodzielności i wiary we własne siły.
 „Lądy i wody” - wprowadzenie dzieci w świat pojęć geograficznych według założeń pedagogiki dr Marii Montessori.W środę 13 grudnia 2017 r. odbył się kolejny warsztat związany z pedagogiką Marii Montessori. Uczestniczki kursu zgłębiły wiedzę na temat wprowadzania dzieci w świat pojęć geograficznych takich jak: zatoka, półwysep, archipelag, pojezierze, jezioro, wyspa, cieśnina, przesmyk. Poznały instruktaże pracy z materiałem rozwojowym oraz czynnie brały udział w ćwiczeniach z wybranymi materiałami do wychowania kosmicznego.
Wszystkim Uczestniczkom gratulujemy i dziękujemy za współpracę. Mamy nadzieję, że zdobyte umiejętności przyczynią się do zastosowania elementów pedagogiki montessoriańskiej w codziennej pracy dydaktyczno – wychowawczej zarówno na poziomie wychowania przedszkolnego jak i edukacji wczesnoszkolnej.

Do zobaczenia wkrótce :) 

Dzisiaj, 06.12.2017 r.  spotkaliśmy się na warsztacie: 
 "Mała opowieść o wielkim wydarzeniu" - celebrowanie Świąt Bożego Narodzenia w kontekście pedagogiki Marii Montessori. Marta i Ania przedstawiły nam  jak zapoznać dzieci z  tradycją, ze znakami i symbolami Świąt Bożego Narodzenia oraz jak świadomie uczestniczyć w obrzędach świątecznych. 

Na początku naszego warsztatu nastała "cicha noc", potem stworzył się miły, domowy nastrój....
Dziękujemy  :)
"Nie można być wolnym, jeśli nie jest się samodzielnym. Zatem, aby dziecko
 zdobyło niezależność, jego aktywne oznaki wolności osobistej muszą być
 akceptowane od najwcześniejszego dzieciństwa."

Maria Montessori„Zasady tworzenia pomocy montessoriańskich
z zakresu edukacji językowej i wychowania kosmicznego”Na warsztacie, w dniu 22.11.2017 r. mieliśmy możliwość poznać zasady samodzielnego tworzenia pomocy montessoriańskich. Zajęcia przeprowadziły nauczycielki Przedszkola Samorządowego Nr 36 im. Marii Montessori w Białymstoku. Uczestniczki wyniosły z zajęć nie tylko własnoręcznie wykonane pomoce, ale również „głowy pełne pomysłów”.


Do zobaczenia na kolejnych warsztatach :) 
O nauce:

"Wyobraźmy sobie, iż istnieje planeta bez szkół lub nauczycieli, gdzie nauczanie nie jest znane, a jednak jej mieszkańcy poprzez codzienne życie i poruszanie się dowiadują się wszystkich rzeczy, a w ich umysłach odbywa się cały proces nauczania. Myślicie pewnie, że przesadzam? Oczywiście, to wydaje się dziwaczne, a jednak jest rzeczywistością. To sposób, w jaki uczy się dziecko. Taką właśnie ścieżką dziecko podąża. Uczy się wszystkiego bez świadomości, że jest to nauka. Stopniowo przechodzi od nieświadomości ku świadomości, krocząc ku coraz większej radości i miłości."

Maria MontessoriW dniach 11 i 25 października 2017 r., już tradycyjnie we środy, odbyły się  warsztaty
z zakresu pedagogiki Marii Montessori.

Pierwszy:  „Głównie założenia pedagogiki Marii Montessori” (Non profit);


Drugi: „ABC Montessori – wprowadzenie w świat zmysłów”

Bardzo się cieszymy, że Państwo tak licznie uczestniczą w organizowanych przez nas spotkaniach. Mamy nadzieję, że spełniamy Wasze oczekiwania. 
Dziękujemy za miłe słowa w ankietach i do zobaczenia. :) DO ZOBACZENIE WKRÓTCE :)  


Kurs  doskonalący I stopnia  Pedagogika Marii Montessori w wychowaniu przedszkolnym i edukacji wczesnoszkolnej” dobiegł końca. 


Adresatami byli dyrektorzy, nauczyciele placówek wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej; wychowawcy, pedagodzy, w tym osoby pracujące w placówkach specjalnych i integracyjnych; terapeuci i rehabilitanci, studenci pedagogiki, psychologii oraz medycyny; rodzice oraz wszyscy zainteresowani alternatywnymi metodami pracy z dziećmi.
W okresie d 16 kwietnia  do  05 czerwca 2016 r. pracowałyśmy intensywnie i bardzo twórczo.
Gratulujemy wszystkim Uczestniczkom.„Największą oznaką sukcesu dla nauczyciela … jest bycie zdolnym, 

by powiedzieć:  "Te dzieci pracują jak gdybym nie istniała"."


                                                                      Maria Montessori


opracowała: Ewa Gutowska

 Wirtualny ogród” - tworzenie biblioteki multimedialnej. 

Przykłady pracy z pomocami rozwojowymi M. Montessori do wychowania kosmicznego (wiedza z zakresu przyrody, geografii i historii - od ogółu do szczegółu)
- w warsztatach wzięły udział  przyszłe mamy, mamy, studentki oraz nauczycielki szkół i przedszkoli. 
Mamy nadzieję, że prezentowane przez nas pomoce rozwojowe i techniki pracy z nimi dadzą Paniom i Ich Dzieciom mnóstwo satysfakcji z przyszłych zajęć .

"Dotykam - liczę"W czasie warsztatów przedstawione  zostały propozycje wykorzystania pomocy  rozwojowych Marii Montessori w edukacji matematycznej w zakresie wychowania przedszkolnego i edukacji  wczesnoszkolnej. Matematyka w ujęciu Montessori to nic innego, jak poznawanie i odkrywania świata.
Zapraszamy do naszej galerii.